Gradbeni oder na kozah se uporablja za delo na manjših višinah
Gradbeni odri se delijo na kar nekaj vrst. Med seboj se razlikujejo tudi po tem, za kakšno delo na višini so namenjeni. Za gradbeni oder na kozah je na primer značilno, da se uporablja za delo na manjših višinah. Postavljen je torej na gradbene koze, ki so nastavljive višine – vse do 2 metra.
Na gradbene koze je položen delovni pod, ki mora biti vsaj 80 centimetrov širok. Dovoljen razmik med kozami pa je 2 metra. Leseni delovni podi namreč ne prenesejo večjih upogibov. Slednji lahko nastanejo zaradi lastne teže in koristne obtežbe – teža materiala in delavcev.
Za postavljanje gradbenega odra na koze dokumentacija ni potrebna
Za gradbeni oder na koze je značilno, da za njegovo postavljanje ni potrebna prav nobena posebna dokumentacija. Vsekakor pa so obvezna navodila ter podatki o omejitvi. Varnostna ograja zanj ni potrebna. Pred uporabo pa mora biti gradbeni oder obvezno temeljito pregledan.
Delovnih odrov na kozah ni dovoljeno postavljati enega na enega. Prav tako tudi ne na delovne pode drugih gradbenih odrov.
Leseni gradbeni odri so dovoljeni za izvajanje lažjih del na višini do 10 metrov
Poznan je tudi lesen gradbeni oder, ki pa se praviloma sme uporabljati za izvajanje lažjih del, ki potekajo na višini največ do 10 metrov, seveda merjeno od tal. Premer okroglega droga iz lesa na tanjšem delu pa ne sme biti manjši od 8 centimetrov.
Vzdolžne grene na gradbenem odru iz lesa morajo biti obvezno podložene vodoravno, in sicer ob drogovih in nanje biti dobro pritrjene. Prečni nosilci za lesen gradbeni oder pa morajo biti položeni na vzdolžne nosilce v povsem enakih razdaljah.
Cevni gradbeni odri iz železnih cevi
Cevni gradbeni oder je še ena vrsta odra za delo na višini. Ta je sestavljen iz železnih cevi, spojk in plohov. Širina delovnega poda mora biti v tem primeru najmanj 60 centimetrov.